« Learn and Grow - The Nevada Pinyon Juniper PartnershipWhat is a Jumbo Nevada Pine Nut ? »

Nevada Pine Nuts - free pine nut sheller for Penny's Pine Nuts, Nevada Pine nut

01/15/11

Video - The American Pine Nut Sheller - beating the high price of imported pine nuts

UPDATE 8.22.11 Special offer 1 ton of pine nuts, plus sheller $15,000.00 Freshly harvested American Pines for $7.50 lb!!! U - Shell, U - sale, Use! Great savings for 2011 Harvest! Requires flash. Sometimes it takes awhile - this is our first video together in 14 years. We wanted to show what a nice job George's sheller did on cracking and cleaning the Jumbo Soft Shelled Nevada Pine nut. One great advantage this machine process has, it requires no pre-sizing of pine nuts.The machine adjust for the hardness of the shell, which allows it to process other species of pine nuts. As for seperating the shells from the kernels, we have a client that is helping us get that dialed in. Our objective is to produce an American Pine Nut processing center for less than $1,000.00, so that for a very small investment, people in Nevada can obtain economic benefits from their pinyon trees. The American pine nut species are the most expensive pine nut species (American pine nuts shelled, run $30.00 - $40.00 per pound) and the pine nut is the world's most expensive nut.

The US (BLM or USFS) generally offers pine nuts at .25 cents per pound, add labor and shelling, the American Pine Nut becomes worth $30 - $40.00 per pound. It takes 2 lbs of in shell pine nuts to make one pound of shell pine nuts, so pine nut prices of $.50 lb with the going labor rate of $1.50 lb to harvesters. The raw material costs to produce shelled American pine nuts runs $3.50 plus labor and processing equiptment. (and not THAT much labor).

We wanted to create a machine that would allow a lot of people to engage in pine nut processing and a machine which would allow 5 star kitchens, coops, and food producers the alternative of freshly shelling pine nuts for their kitchems. The cost of inshell pine nuts runs on a wholesale level runs $9.00 - $12.00 per pound. Even with the shell loss, it is still a lot better pricing than $30.00 - $40.00 per pound, plus the food quality cannot be matched.

All things pinon nut aka pine nuts from Pinon Penny

The Answers are in the land. To be of it, and it of us - this is method of Goods From The Woods, PINENUT.com

THIS MONTH'S PINENUT.com SPECIAL

Buy One, Get one free 4oz and 8 oz shell free Colorado Pinon Nuts-


100% Product of USA

This month's Special Free 2 oz wild plum with order of 2oz witch hazel ON CHECK OUT PAGE


REQUEST ON CHECK OUT FORM - LIMIT 1 per household - GIFT ORDERS WELCOME


Get Special Deals and pine nut offers in your inbox, coupons, discounts, new products, pine nut news, contests and more,join our mailing list.

Join our mailing list for coupons and specials, together with pine nut nuts


This blog is about my passion for a forest, The Great Basin Pinyon Pine Forest in Nevada. Its about how I express passion, through with talking about pine nuts. Tne nuts are forests and when you are eating the pinyon forest, you are helpling to protect it.
This blog and my work represents my life long love affair with forests and my commiment to protecting the blessing of creation. We also had a certified organic wild crop farm and we distill flowers and make other cool wild products. You will find them on our order page. pinenuts@pinenut.com or wild@wildcrops.com

Search

Pine Nut Penny's Feed

powered by b2evolution